Karnozín EXTRA

AKCIA 2 + 1

Karnozín a cukrovka

Takmer každý diabetik vie, čo označuje pojem HbA1c. Ide o glykozylovaný hemoglobín, ktorý poskytuje informácie o hladine cukru v krvi za posledných niekoľko mesiacov. Nedávne štúdie preukázali antiglykačný účinok karnozínu.

Čo je to vlastne glykácia?

Celý organizmus je v neustálom procese, ktorý sa nazýva glykácia (glykozylácia). Táto reakcia zahŕňa väzbu proteínových molekúl na molekuly cukru (glukózy) so sprievodným vznikom poškodených, nefunkčných štruktúr. Glykácia mení štruktúru bielkovín, čím sa znižuje ich biologická aktivita. Proteíny zapojené do tohto procesu sa hromadia v postihnutých tkanivách, čo spôsobuje komplikácie, ktoré cukrovka prináša. Glukóza je motor, ktorý poháňa glykáciu a výsledkom zloženia glukózy a bielkovín je tvorba voľných radikálov a konečných produktov glykácie (AGEs). Tieto produkty majú vysoko toxický účinok na bielkoviny. Choroby, ktoré súvisia so starnutím, ako je kôrnatenie tepien, šedý zákal a niektoré neurologické poruchy, sú do určitej miery dôsledkom glykácie. Karnozín zabraňuje glykácii a súčasne pomáha odstraňovať glykozylované proteíny.

Oveľa väčšie množstvo AGEs sa vytvára u diabetikov v porovnaní so zdravými ľuďmi. Tento proces mení fyziologické funkcie orgánov, čo má deštruktívne následky. Jedným z dôsledkov je, že sa vytvára 50x viac voľných radikálov. Diabetes je ochorenie, ktoré urýchľuje starnutie, súčasne AGEs poškodzujú tepny (spolu s infarktom myokardu je výskyt artériosklerózy u diabetických pacientov 3x pravdepodobnejší ako u nediabetikov), očnú šošovku a sietnicu, periférne nervy a obličky. Potlačením glykácie sa zabezpečí redukcia zápalových a degeneratívnych zmien. Karnozín je ochranným štítom, ktorý odstraňuje poškodené, nepotrebné a často aj škodlivé bielkoviny.

Karnozin Extra je vhodný pre všetkých diabetikov, pretože znižuje riziko vzniku diabetických komplikácií, najmä srdcových ochorení, mŕtvice, aterosklerózy, zlyhania obličiek a očných komplikácií. Je vhodný pre tehotné ženy s cukrovkou, pretožeznižuje riziko cukrovky u detí.

Pridaj komentár
Shopping cart close