Karnozín EXTRA

AKCIA 2 + 1

Krásna pleť a pokožka pomocou Karnozínu Extra

Čo v skutočnosti spôsobuje vrásky na pokožke?

Starnúce bunky kožného tkaniva, keratinocyty a fibroblasty, sa po zmene proteínov začnú správať abnormálne a nakoniec sa hromadia v ľudskej pokožke. Produkujú viac enzýmov podobných metaloproteázam, ktoré poškodzujú proteíny v okolitom extracelulárnom matrixe (matrice, v ktorej sa nachádzajú bunky, lymfatické uzliny, krvné cievy a ďalšie súvisiace štruktúry kože). Okrem toho starnutie spôsobuje nezvratné poškodenie proteínov v tele. Základný mechanizmus tohto poškodenia je glykácia. Jednoduchá definícia glykácie je prepojenie proteínov a cukrov na vytvorenie nefunkčných štruktúr v tele. Proces glykácie môže byť povrchovo viditeľný ako nevzhľadná vráskavá koža (1).

Starnúce bunky taktiež produkujú adhézne molekuly, ktoré spôsobujú zhrubnutie stien krvných ciev a ich tuhosť (ateroskleróza). Tieto bunky produkujú ďalšie degradačné enzýmy a protizápalové cytokíny, ktoré pôsobia vo vzdialených častiach tela (sú transportované cez krv). Týmto spôsobom relatívne malé množstvo starnúcich buniek spôsobuje veľké zmeny vo funkcii a integrite kože. Starnúce bunky sa hromadia vo všetkých orgánoch a tkanivách, kde prechádzajú apoptózou (programovanou bunkovou smrťou) a vyvolávajú degeneratívne procesy starnutia.

Dr. Leonard Hayflick v roku 1961 ukázal, že bunky môžu dosiahnuť obmedzený počet delení a potom túto schopnosť strácajú. Jeho známe experimenty ukázali, že ľudské fibroblasty (bunky spojivového tkaniva) majú možnosť deliť sa 60 až 80 krát, fibroblasty mladých ľudí 30 až 40 krát a fibroblasty starších ľudí iba 10 až 20 krát. Karnozín predĺži priemerný život fibroblastov v kultúrach, zničí ich transformované (mutagénne) tvary a chráni pred aldehydmi. Zároveň karnozín v laboratórnych podmienkach potláča glykáciu proteínov a tvorbu škodlivých prepojení DNA/proteínov (2).

Nové zistenie ukázalo, že nielen perorálne užívaný karnozín je spojený so zlepšením pokožky, ale aj lokálne nanášanie karnozínu má potenciál na anti-aging účinok. Ako roztok karnozínu, tak aj karnozínový krém na tvár ukázali významné zníženie tvorby konečných produktov glykácie (AGEs) v epidermis a dermis. Keďže hromadenie AGE v koži vedie k strate pružnosti, pevnosti a tónu pokožky, je pravdepodobnné, že karnozín predstavuje sľubný prostriedok v budúcnosti kozmetického priemyslu (3).

Skorá štúdia z roku 1986 zistila, že karnozín podporuje hojenie rán. Pravdepodobným mechanizmom je stimulačný účinok na syntézu kolagénu indukovanú histamínom a beta- alanínom (4). Dvojitá slepá placebom kontrolovaná štúdia zistila, že karnozín, ak sa aplikuje s Rhodiola rosea, vedie k zlepšeniu suchosti kože (5), zatiaľ čo vo spojení s ureou a arginínom vedie lokálna aplikácia k zlepšeniu hydratácie pokožky a zmierneniu suchosti u pacientov s T2DM (6).

Odkazy:

Hipkiss, A.R., Brownson, C., Bertani, M.F., Ruiz, E. and Ferro, A., 2002. Reaction of carnosine with aged proteins: another protective process?. Annals of the New York Academy of Sciences, 959(1), pp.285-294.

McFarland, G.A. and Holliday, R., 1994. Retardation of the senescence of cultured human diploid fibroblasts by carnosine. Experimental cell research, 212(2), pp.167-175.

Narda, M., Peno-Mazzarino, L., Krutmann, J., Trullas, C. and Granger, C., 2018. Novel Facial Cream Containing Carnosine Inhibits Formation of Advanced Glycation End-Products in Human Skin. Skin Pharmacology and Physiology, 31(6), pp.324- 331.

Nagai, K., Suda, T., Kawasaki, K. and Mathuura, S., 1986. Action of carnosine and β- alanine on wound healing. Surgery, 100(5), pp.815-821. Die

Shopping cart close